A XXVI. Fizika–Kémia Általános Iskolai Tehetséggondozó Diáktábornak a pacséri „Moša Pijade” Általános Iskola adott otthont. A tábornak 33 résztvevője volt: több iskola 6., 7. és 8. osztályos tanulói.
A diákok különféle interaktív foglalkozásokon vehettek részt, melyek főként a fizika, kémia, földrajz és biológia tantárgyakhoz köthetők. Az előadások olyan gyakorlati és elméleti témákat öleltek fel, amelyekre a tanórák keretében sajnos nem kerül sor. A tábor kezdetén Méhészkei Kiss Gizella, a pacséri iskola igazgatónője köszöntötte a résztvevőket.
Elsőként „A test szűrőrendszere” témával ismerkedtek meg a táborozók, majd disznóvesét boncoltak Gáspár Hargita tanárnő vezetésével. Ezután a „Mi miért is ég?” címmel az égésről mint fizikai és kémiai folyamatról hallhattak előadást, és látványos kísérleteket végeztek Ortó Kanyó Anikó tanárnővel.
A következő nap egy „Mit, hogyan, mivel?” című kvízzel kezdődött. Ezt követte a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Középiskolából érkező Perna Attila tanár által vezetett gyakorlati foglalkozás, a „Lüktető, durrogó, bűvölő és egyéb csuda dolgok a kémiában”. A kísérleteket a résztvevők egyedül végezték el, majd további látványos bemutatókat is kipróbálhattak.
Hétfőn a résztvevők tanulmányi kiránduláson vettek részt. A szervezett buszos úthoz csatlakoztak a Kovács Sztrikó Zoltán kémia-fizika verseny fiatalabb helyezettjei is, így összesen 62 diák utazott Zomborba. Először a „Dr. Ružica Rip” Egészségügyi Középiskolát látogatták meg, ahol a diákok három csoportban vettek részt a „Varázslabor: krémek és csodaszerek nyomában” című műhelymunkán, melyet Elvegyi Tünde és Novák Dorottya tanárnők vezettek. A foglalkozás során minden diák saját szőlőzsírt készített, amit haza is hozhatott, valamint különféle kísérleteket próbálhatott ki.
A délelőtt folyamán megtekintették a Zentai csata emlékképét a megyeházán, és információkat tudhattak meg Zombor magyar történelemben betöltött kiemelkedő szerepéről Kanizsai Tamás és Szenn Andor vezetésével. Ebéd után a résztvevők meglátogatták a zombori „Veljko Petrović” Gimnáziumot, ahol Szenn Andor igazgatóhelyettes vázolta fel a továbbtanulási lehetőségeket, kiemelve, hogy a középiskolákhoz kollégium is tartozik. Az utat a Magyar Polgári Kaszinóban folytatták, majd Zombor nevezetességeit tekintették meg Kanizsai Tamás vezetésével, aki egyben Zombor Város nemzetközi kapcsolatokért felelős városi tanácstagja. Végül a napot az „Ismerd fel!” című játékkal zárták, Jónás Szabína tanárnő közreműködésével.
A következő napon Virág Zsolt tanár tartott interaktív foglalkozást „Az AI állapota 2026-ban” címmel, amelyben az internet veszélyeire is felhívta a figyelmet. Ezt követte a tábor zárása és a jutalmak kiosztása. Korenchy László, az egyesület alelnöke bíztatta a résztvevőket a jövőbeni versenyeken való aktív részvételre.
A tábor a Géniusz tehetséggondozó mozgalom keretében valósult meg.
- Szervező egyesület: VMPE, Újvidék
- Szervező: Ortó Kanyó Anikó