Felvételi pályázat az Apáczai Diákotthonba a 2025/2026-os tanévre

Az újvidéki Apáczai Diákotthon pályázatot hirdet egyetemi hallgatók, valamint középiskolás lányok és fiúk felvételére a 2025/2026-os tanévben.

Pályázni a Felvételi jelentkezési lap kitöltésével és a jelentkezési lap alján feltüntetett dokumentumok csatolásával lehet. A Felvételi jelentkezési lapot és az ott feltüntetett mellékleteket postai úton az Apáczai Diákotthon, 21000 Novi Sad, Ćirpanova 54., vagy szkennelve a nsapaczaidiakotthon@gmail.com e-mail címre várjuk.

A pályázat beérkezésének határideje KÖZÉPISKOLÁSOK számára: 2025. augusztus 20.

A pályázat beérkezésének határideje EGYETEMISTÁK számára: 2025. október 20.

További információkért keressék bizalommal munkatársainkat a +381 63 646 514-es vagy a +381 62 898 59 02-es telefonszámon, munkanapokon 8-tól 14 óráig.

A Diákotthon 2000-ben nyitotta meg kapuit azon magyar ajkú fiatalok előtt, akik tanulmányaikat az Újvidéki Egyetemen folytatják. Intézményünk két különálló részre, egy lány- és egy fiúkollégiumra tagolódik. Névadója Apáczai Csere János, a magyar művelődés kiemelt személyisége, a tudományosság és nevelés úttörője, az első magyar enciklopédista. A kollégiumban 4 ágyas szobákra osztva 80 diák számára tudunk lakhatási lehetőséget biztosítani. Lakóinknak mosógéppel ellátott fürdőszobák állnak rendelkezésükre. Konyháink jól felszereltek, lehetőség van főzésre, sütésre, a hűtőszekrényekben pedig bármilyen friss- és fagyasztott étel tárolható. A tágas és kényelmes tanulószobákban lakóink zavartalanul tanulhatnak, a több ezer kötetet számláló könyvtárunk is rendelkezésre áll. Minden bentlakónk számára biztosítjuk az ingyenes számítógép-használatot, a nyomtatás és a fénymásolás lehetőségét. A diákotthon egész területén kitűnő sebességű internet-szolgáltatás biztosított.

A diákotthon a Maradéki Református Egyházközség tulajdona, működtetője a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete. Hetente egyszer ökumenikus jellegű áhítatot és ismeretterjesztő előadásokat tartunk. Meghívott előadóink elismert vajdasági és magyarországi szakemberek. Szabadidős programjaink közé tartoznak többek között a táncestek, a filmvetítések, a jótékonysági munkák, a közös főzőcskézések, és a kulturális rendezvények látogatása is.

A diákotthon nyelve a magyar, elvárásaink pedig: a keresztyéni értékek szerinti viselkedés, szorgalmas tanulás, a házirend betartása, és az előadásokon való részvétel.

A kollégium eddigi lakóinak is újra kell pályázniuk. Az első alkalommal pályázó diákokat személyesen fogadjuk kollégiumi látogatásra, előzetes időpont egyeztetést követően.

A Diákotthon támogatója:

Felhívás: Kaptár rajzpályázat

Rajzpályázat a Méhek Világnapja alkalmából. Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete kiemelt hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra és fejlesztésre továbbá a természet és környezet védelmére is.

Miért fontosak a méhek?

87 alapvető haszonnövényünk – többek között az alma, az eper, a paprika, a hagyma, a búza, a kávé és a kakaó – termése függ a beporzástól.

Egyetlen háziméh átlagosan napi 7000 virágot látogat meg, és ahhoz, hogy a kolónia (vagy az ember) 1 kg tápláló mézhez jusson, 4 millió virágról kell összegyűjteni a virágport.

A virágokat beporzó méhek nélkül az élelmiszer-alapanyagok mintegy fele eltűnne, és milliók élete kerülne veszélybe.

méhek világnapja május 20-án van.

A rajzpályázat témája: Tavaszi zsongás

A méhek életmódján és tevékenységén kivül, a virágoskertek, fák, ébredő természet, lepkék, madarak, a tavasz ébredése, a méhek élete. Tanulmányozd a méheket, a környezetüket, a virágok, virágoskertek szépségét, a rovarok, bogarak, méhek életét… használd a fantáziádat!

Rajzolj, fess, légy kreatív!

Fontos tudnivalók

– A Kaptár rajzpályázaton részt vehetnek a Kárpát –medence, valamint a világ magyar ajkú óvodáskorú, és iskoláskorú diákjai,eddig meg nemjelent, és más versenyeken, és a közmédiában nem publikált alkotásokkal;
–Egy tanuló kizárólag egy alkotással nevezhet;
– Egy kategóriából legfeljebb 5 munkát várunk osztályonként.
–Formátum: A4-es vagy 4-es számú blokk;
–Rajzolási technikák: szabadon választott technika, rajzolás, festés, kollázs (ne küldjetek munkákat, amelyeken magvak, levelek, szerves anyagok vannak felragasztva);
– Kérjük, hogy a csoportosan küldött rajzokhoz mellékeljenek egy egyesített listát az alkotók nevével, korosztályával és a felkészítő pedagógus nevével
– Küldés módja: a kész alkotásokat a VMPE címére küldjétek be:

Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (VMPE)
21000 Novi Sad, BogdanŠuput u. 16.
(vagy hozzátok be személyesen);

– Az alkotás hátoldalán fel kell tüntetni a következő adatokat:

Név 
Település irányítószámmal 
Ország 
Iskola vagy művelődési egyesület neve 
Iskola vagy művelődési egyesület cím 
Osztály 
Tagozat 
Felkészítő neve 
Felkészítő e-mail címe 
Felkészítő telefonszáma 
Alkotás neve 
Nevezési kategória 

A pályázati munkák beérkezésének határideje: 2025. május 20.

A beérkezési határidőt figyelembe véve, legyenek szívesek időben postázni pályázatukat. A május 20. után érkezett vagy hiányos információkkal ellátott pályázati műveket nem áll módunkban elfogadni.

 

Kategóriák

Óvodások

– 3-5 év

– 5-7 év

Alsós korosztály

-Első-második osztály

-Harmadik-negyedik osztály

Felsős korosztály

-Ötödik-hatodik osztály

-Hetedik-nyolcadik osztály

Az alkotások beküldésével a beküldő hozzájárul, hogy a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által szervezett MTT – KAPTÁR RAJZPÁLYÁZAT elnevezésű rendezvényen/programon a gyermek által készített rajzot vagy festményt az Egyesület a nyilvános tájékoztatás céljából megjelentesse. Továbbá hozzájárul, hogy az Egyesület megbízásából a rajz vagy festmény közösségi médiákon (Facebook, Instagram), az Egyesület honlapján, illetve az írott sajtóban történő terjesztésére is sor kerüljön.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a rajzot vagy festményt kereskedelmi célokra nem használja fel, azok kizárólag a tájékoztatásra, illetve a(z) KAPTÁR RAJZPÁLYÁZAT népszerűsítésére szolgálnak.

A megadott személyes adatokat a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete bizalmasan kezeli.

A pályamunkák nem áll módunkban visszaküldeni, a rajzok 3 évig a VMPE archívumában maradnak, majd megsemmisítésre kerülnek.

Információkért bizalommal forduljanak a főszervezőhöz:

Volas Cibula Eleonóra: 064-244-78-96, voci.nora@gmail.com

A verseny támogatója:

Versenyfelhívás: 28. Kőketánc

PÁLYÁZATI  FELHÍVÁS

 28. Kőketánc
énekes népi játék- és néptáncvetélkedő

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének népzenei szakosztálya huszonnyolcadik alkalommal hirdeti meg az általános iskolások énekes népi játék- és néptáncvetélkedőjét.
A jelentkezők a következő kategóriákban és korcsoportokban versenyezhetnek:
1. énekes népi gyermekjáték – nagycsoportos óvodások, alsósok,
2. néptánc– alsósok, felsősök,
3. népszokások – mindhárom korcsoport és lehet vegyes is.
A versenyt szakzsűri értékeli és véleményezi.

! A vegyes és felsős korcsoportokban a fellépők 10%-nál nem lehet több a középiskolás tag! Szóló kategória nincs a vetélkedőn!

– a fellépők legfeljebb 5 perces koreográfiát adhatnak elő,
– a csoportok létszáma nem haladhatja meg a 30-at,
– a kísérőzenekarok életkora nem számít,
– élő zenei kíséret vagy a csoport önálló éneke jöhet számításba

Egyénileg, csoportosan, iskolánként vagy művelődési egyesület által lehet benevezni: 2025. április 30-ig!
A következő linken: https://forms.gle/qnG229wNuE32NfT18

A vetélkedőt 2025. május 16-án és 17-én tartjuk az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben.

Kizárólag abban az esetben, ha probléma merülne fel az űrlappal, a jelentkezést a következő címre várjuk, elektronikus levélben: koketanc20@gmail.com
(Probléma esetén tehát, a levél tárgya: KŐKETÁNC_Település_ (például: KŐKETÁNC_Mohol_), valamint a következő adatokat kérjük e-mailben: a csoport neve, az iskola vagy művelődési egyesület neve, lakcím, irányítószám, telefon, felkészítő pedagógus, művészeti vezető, koreográfus, a csoport létszáma, a zenekar létszáma, kísérő hangszerek, az összeállítás címe, a műsor ideje, kategória, korcsoport.) Amennyiben az űrlapot sikerült megfelelően kitölteni, NEM kell e-mailben is elküldeni a jelentkezést!

Bővebb tájékoztatást a 064-81-95-216-es mobiltelefonszámon kaphatnak Szabó Gabriellánál
A jelentkezési határidő: 2025. április 30.

A verseny támogatói:

Beszámoló: XL. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedő 2025

Mintegy 840 fellépője volt az idei, XL. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőnek, amelyet szombaton tartottak meg a törökbecsei Művelődési Házban. A hagyományőrző rendezvényre 40 vajdasági településről érkeztek nagycsoportos óvodás és általános iskolás énekesek és hangszeresek, akik különböző kategóriákban és korcsoportokban versenyeztek. Az eseményt, amely a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági versenye, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének népzenei szakosztálya és a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület közösen szervezte meg.

– Az idei, jubiláló rendezvényen 53 vajdasági intézmény, művelődési egyesület és iskola képviselteti magát. A gyerekek jól érzik magukat, nagy az izgalom, de mosolygós arcokat látunk. Ebben az évben az énekesek teszik ki a jelentkezők kétharmadát, emiatt a program második felét felosztottuk, így a délutáni órákban mindkét helyszínen az énekesek versenyeznek. A felkészítő pedagógusokkal nagyon jó az együttműködésünk. Ennyi év alatt azt is megtanulták, hogy mennyi kísérővel kell érkezniük, ennek köszönhetően gördülékenyen zajlik a program. Az énekeseket Szabó Annamária, Csizmadia Anna és Bolyos Miklós, míg a hangszereseket Borsi Ferenc, Micsik Béla és Kelemen Zsolt értékeli – mondta Szabó Zsuzsanna, a vetélkedő szervezője, aki az idén első alkalommal felkészítő pedagógusként is jelen volt, hiszen a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület énekeseit ő készítette fel.

A hangszeres szólistákat és kettősöket, a kisegyütteseket, valamint az énekes szólistákat, kettősöket és az énekegyütteseket ezúttal is szakzsűri értékelte. A zsűri összesen 175 műsorszámot véleményezett, a vetélkedő két színpadon zajlott egy időben.

– Mi itt az alagsorban közel száz énekes produkciót hallgattunk végig, és örömmel tettük ezt. Bácskából, Bánátból és Szerémségből is érkeztek versenyzők. Jó azt látni, hogy évről évre nagyon nagy lelkesedéssel jönnek ide ezek a csillogó szemű gyermekek és fiatalok, és adják elő azt a kincset, amit őseinktől kaptunk örökül. Arany-, ezüst- és bronz minősítésben értékelünk majd. Nagyon jó produkciókat hallhattunk, amelyek teljes mértékben megállták a helyüket. Nagyon sok vajdasági anyag csendült fel, elsősorban Bodor Anikó gyűjtéséből, rengeteg gyerekdal, mondóka, emellett nagyon sok szép katona-, munka- és szerelmes dal. Voltak, akik kiléptek a vajdasági anyagból, így erdélyi, dunántúli, felföldi, sőt moldvai anyagokat is hallhattunk. Pezsgett a Kárpát-medence népzenei anyaga most itt, Törökbecsén. Köszönjük szépen ezt a vajdasági magyar gyerekeknek és a felkészítő pedagógusoknak. Szeretnénk köszönetet mondani a szervezőknek is, hiszen évről évre töretlenül megszervezik ezt a rendezvényt, amelyre nagyon nagy szükség van. Mindig ad egyfajta erőt, biztatjuk és bátorítjuk egymást, hogy nem vagyunk kevesen, sőt, sokan vagyunk – fogalmazott Csizmadia Anna népdalénekes, a zsűri egyik tagja.

A XL. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőről készült hangfelvételt az Újvidéki Rádió a különböző műsoraiban mutatja be. Az idei rendezvény támogatói a magyarországi Belügyminisztérium, Vajdaság Autonóm Tartomány Végrehajtó Tanácsa, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Alap, az Újvidéki Rádió és a temerini Hofy Cuki. A népzenei vetélkedőt negyedik alkalommal tartották meg a bánáti városban.

Hangszeresek

Énekesek

Beszámoló: Suliszínház Fesztivál – csonoplyai elődöntő 2025

Virágzó gyümölcsfák és aranyesőbokrok méhektől zümmögő sövényei között érkeztünk meg a csonoplyai Kultúrotthonba, amelynek hatalmas, tágas színháztermében már beöltözve vártak bennünket a szereplők. Türelmetlen várakozásukban a fehéringes, lajbis fiúk még vívógyakorlatokat is rögtönöztek a közönség örömére.

A két anyanyelvápoló tanítónő: a csonoplyai Krizsán Valéria és a nemesmiliticsi Szabó Márta mint régi ismerősöket, ölelő karokkal várt bennünket. Nem is csoda. Huszonöt éve már, hogy idejárunk.

A XXV. Vajdasági Suliszínház Fesztivál harmadik, bácskai elődöntőjét, amelyet ezúttal is a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezett, Kávai Bózsó Ildikó magyartanárnő, az idei szervező nyitotta meg, de meleg szavakkal üdvözölte a jenlévőket az elődöntő csonoplyai házigazdája, Krizsán Valéria is.

Az anyanyelvápolókat és környezetnyelveseket ezúttal két csoport képviselte egy-egy jelenettel.

A csonoplyaiak Krizsán Valéria felkészítésében a Mátyás király és a varga jól ismert, és nagyon szeretett népmese színpadi változatát mutatták be jól felkészülten, hatalmas sikerrel. Szélik Arnold a varga szerepében remekelt. Árral, kalapáccsal olyan odaadással és hévvel készítette el remekbe illő rámás csizmáját, hogy nem csoda, ha maga is úgy vélte, ennek még maga Mátyás király is megörülne. Föl is ment Mátyás király palotájába, ahol koronásan, suhogó selyempalástban maga a legendás hírű király várta. Igen ám, de bejutni hozzá már cseppet sem volt könnyű. Két alabárdos, összevont szemöldökű őr is megállította, s kapzsiságában csak úgy engedte beljebb, ha megígéri, hogy a remekmívű csizmákért kapott várható ajándékának egyik felét az elsőnek, a másik felét meg a másodiknak adja. Mivel nem volt más választása, megígérte. Mátyás csakugyan nagyon megörült a szemre is gyönyörű lábbelinek. Nyomban fel is próbálta a csizmákat. Hát, uramfia, úgy álltak azok rajta, mintha csak ráöntötték volna. Kérdésére, hogy mivel viszonozza hát ezt a ritka-szép ajándékot, a varga csalafintán huszonöt botütést kért értük.

Meg is indokolta, miért. A király jót nevetett a furfangos ötleten, s poroszlóival azonnal ki is osztatta a telhetetlen őröknek kizsarolt ajándékaikat. Üvöltöttek is azok a deresen nagy keservesen. A király pedig egy zacskó aranytallérral jutalmazta meg a mintavargát. Az előadás meglepetése a vargát alakító Szélik Arnold volt, aki nemcsak tisztán, gyönyörűen beszélt magyarul, hanem mozgásával, gesztusaival, egész habitusával egy tőrőlmetszett, magára sokat adó csizmadiát alakított. A bírálóbizottság: Greguss Zalán színművész, Mácsai Mónika drámajáték-vezető és Jódal Rózsa író nyomban a találkozó legszebben beszélő és legjobban alakító színészi díjjal jutalmazta meg a pörgekalapos Szélik Arnoldot, de a csonoplyai csoportot mutatós díszletükért és remek jelmezeikért is kitüntette.

A nemesmiliticsiek Szabó Márta anyanyelvápoló tanítónő felkészítésében ugyancsak egy mindannyiunknak kedves mesével, a Hófehérke és a hét törpével lépett színre. Egyik érdekes meglepetésük az volt, hogy az igazmondó Tükröt is megszemélyesítették, aki bizony jól odamondogatott az önhitt, önmaga szépségével eltelt kegyetlen királynőnek. Persze az sem volt rest. Vadászával megölette (volna) a szépségével őt elhomályosító királykisasszonyt. A vadásznak azonban megesett rajta a szíve és továbbengedte. Így jutott el a címszereplő hosszú bolyongásai közepette a hét törpe otthonába.

A másik, mosolyra késztető meglepetés az volt, hogy a Hófehérkét csókjával felélesztő királyfi szerepét szándékosan egy nagyon-nagyon picurka kisfiúra, Markó Lászlóra osztották, aki olyan ügyesen mozgott, „mentett”, mint egy nagy. A Harmadik meglepetés a narrátor beiktatása volt, aki remekül beilleszkedett a cselekménybe. Nem beszélve a vidáman, énekszóval jövő-menő törpékről. Az ügyes kis csapatot a zsűri összjátékáért jutalmazta. Végül pedig salamoni döntéssel – mindkét csoportot: a csonoplyait és a nemesmiliticsit is – továbbküldte a májusban sorra kerülő gálaműsorra. Mutassák meg többi társuknak is, ők mit tudnak, mire képesek. Bizony, ez a két, mintegy majd negyven-negyven tagú anyanyelvápoló csoport a heti háromszori szorgalmas, olykor játékos formájú együtt tanulásával igen sokra, határozott fejlődésre képes! Ők igazán komolyan fogják fel azt, hogy minél jobban megtanuljanak magyar anyanyelvükön.

Az idei fesztivál összegező gálaműsora májusra várható. Hiszem, hogy minden továbbjutó csoport most lázasan készül, gyakorol.

Jódal Rózsa, író és zsűritag a Magyar Szónak

A verseny támogatója:

Beszámoló: Suliszínház Fesztivál – muzslyai elődöntő 2025

Mintegy száz fellépője volt a Suliszínház Fesztivál csütörtökön Muzslyán megtartott második elődöntőjének. A rendezvényt az idén tartották meg 25. alkalommal. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület színháztermében 15 színjátszó csoport mutatkozott be, amelyek  Beodráról, Homokrévről, Titelről, Törökbecséről, Módosról, Bókáról, Muzslyáról, Nezsényről, Ürményházáról, Surjánból és Magyarittabéről érkeztek 

A Suliszínház Fesztivál annak idején Erzsébetlakról indult el, Takarics Róbert kezdeményezésére. A rendezvényt felkarolta és azóta is a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezi. Az a célja, hogy segítse a szórványban élő magyar fiatalokat abban, hogy gyakorolják, megőrizzék anyanyelvüket. 

– Szükség mutatkozott arra, hogy a gyerekek bemutassák a közönségnek is azt, amit egész éven keresztül tanulnak az anyanyelvápoló órákon. Hogy legyen bátorságuk, akaraterejük feljönni a színpadra, legyőzni a lámpalázat. Mert azért nem mindegy, hiszen nem saját anyanyelvükön, hanem anyanyelvápoló órákon, szerb tagozatra járva tanulnak ezek a gyerekek. És ha itt megszólalnak, egy icipici jelenettel, akkor nagyon megörvendeztetnek bennünket – hallottuk Lukács Gabriellától, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnökétől.
Titelen ötven éve nincs magyar tannyelvű oktatás. Nem könnyű összegyűjteni azokat a gyerekeket, akik szeretnék megtanulni anyanyelvüket, hiszen sok magyar családban szerbül is beszélnek. Kósa Zoltán tavaly óta hét helybéli gyerekkel foglalkozik. Mint mondja, kevés a havi három-négy alkalom arra, hogy megtanuljanak magyarul, de megpróbálja megszerettetni velük a magyar nyelvet. Szerinte a szülők, akik elküldik a gyerekeiket ezekre a foglalkozásokra, örülnek annak, hogy megtanulnak valamit. 

Nezsényben csak alsó tagozaton van magyar tannyelvű tanítás, a felső tagozaton szerbül tanulnak a magyar gyerekek is.

– Ezért az anyanyelvápolás nagyon sokat jelent nekik, hiszen hozzájárul az otthoni tudásszintjük fejlesztéséhez. Az a szerencse, hogy a családokban otthon magyarul beszélnek, és van magyar alaptudásuk. Nem olyan nehéz velük a munka. Persze vannak, akik otthon sem tanulnak meg magyarul, hanem anyanyelvápoláson próbálják ezt pótolni – mondta Žugić Ábel Kornélia anyanyelvápoló. Szerinte a gyerekek mindig örömmel jönnek az ilyen találkozókra, mert ezeken olyan közösség van, amely magyarul beszélhet, nyugodtan megszólalhatnak anyanyelvükön, barátkozhatnak, ismerkedhetnek.

A Jenovay Lajos, Jódal Rózsa és Mácsai Mónika összetételű zsűri értékelte az előadásokat.

– Döbbenetes, hogy mennyien foglalkoznak fölkészítőként azzal, hogy a színház rejtelmeibe beavassák a gyerekeiket. A másik, amitől meg vagyok lepődve, hogy milyen hihetetlen energia jelenik meg abban, hogy a nem magyar anyanyelvű gyerekek milyen szépen beszélnek magyarul, és milyen tartalmas szöveget adtak elő nekünk. A magyar anyanyelvű gyerekeknek a megnyilvánulásával kapcsolatban pedig a színházi részt látom nagyon erősnek és nagyon gazdagnak. Úgyhogy rendkívüli ez a nap – értékelte Mácsai Mónika.

A májusban Kispiacon megrendezésre kerülő gálaműsoron a muzslyai elődöntőről a bókai, a módosi, az ürményházi, három muzslyai és az ittabéi színjátszók csoportja vehet részt. A gálán összesen 12 csoport fellépésére számítanak.

Jódal Rózsa, író és zsűritag a Magyar Szónak

A verseny támogatója:

Beszámoló: Fizika-kémia tábor

XXVI. FIZIKA-KÉMIA ÁLTALÁNOS ISKOLAI TEHETSÉGGONDOZÓ DIÁKTÁBOR

Pacsér 2025. április 4-8.

A XXVI. Fizika –Kémia Általános Iskolai Tehetséggondozó Diáktábornak a pacséri „Moša Pijade” Általános Iskola adott otthont. A tábornak 35 résztvevője volt. Diákok több iskola 6., 7. és 8. osztályos tanulói.

A diákok különféle interaktív foglalkozásokon vehetek részt, mely főként a fizika, kémia és biológia tantárgyához köthető. Az előadások olyan gyakorlati és elméleti témákat öleltek fel, mikre sajnos a tanórák keretében nem kerül sor. A tábor kezdetén Méhészkei Kiss Gizella a pacséri iskola igazgatónője köszöntötte a résztvevőket.
Az első nap borsóból izoláltak DNS-t a táborozók Haverpus Zágorka tanárnő vezetésével, majd Al-alapú zenegenerálást végeztek Virág Zsolt tanár foglalkozása során.
A következő nap kvízzel kezdődött, “Mit, hogyan, mivel?” címmel Ortó Kanyó Anikó tartott foglalkozást. Ezt követte a szabadkai Vegyészeti – Technológiai Középiskolából érkező Perna Attila tanár által vezetett gyakorlati foglalkozás “Jobb megismerni, mint félni (a kémiától)”, mit a résztvevők egyedül végeztek, majd látványos kísérleteket próbálhattak ki.

A hétfői nap a résztvevők tanulmányi úton vettek részt, szervezett busszal, amihez csatlakoztak a Kovács Sztrikó Zoltán kémia-fizika verseny legfiatalabb helyezettjei. Az úti cél Zenta volt. Először a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumot és Kollégiumot tekintette meg az 57 diák, kiket érkezéskor az iskola igazgatónője Bakos Tímea köszöntött. Ezt követően a diákok megnézték az iskola épületeit majd csatlakozhattak földrajz, kémia és fizika órákhoz. A délután folyamán a megtekinthették Zenta városházát. Majd Gáspár Hargita tanárnő tartott előadást, a Tisza parton “A tiszavirág titkos élete” címmel.

A következő nap Jónás Szabína tanárnő interaktív foglalkozást tartott a “A megoldás rajtunk is múlik…” címmel. Amin a környezettudatosságra hívta fel a figyelmet. Ezt követte a tábor zárása is a jutalmak kiosztása. Korenchy László az egyesület alelnöke bíztatta a résztvevőket a további versenyeken való aktív részvételre.

Helyi szervező Ortó Kanyó Anikó. Támogató Belügyminisztérium

Sajtóvisszhang:
Magyar Szó

A tábor támogatója:

Felhívás: Áprilisi TANOM FP – Jutalmazz a szavaiddal

Áprilisi TANOM Fejlesztő Program

Jutalmazz a szavaiddal! szemléletváltó kommunikációt fejlesztő program (Kat. szám: 1171, P1, K4, 8 pont)

 
Előadók: Török Tímea és Tóth Ildikó Katalin megoldásközpontú nevelők (Magyarország)
Helyszín: Szathmáry Karolina Kollégium, 23000 Nagybecskerek, Dr. Slavko Županski utca 3.
Időpont: 2025. április 26. (szombat) 10 óra
Jelentkezési határidő: 2025. április 23. (szerda) 12:00 óra
Részvételi díj: 500 dinár
 
Látogassanak el honlapunkra, ahol a rendezvény részleteiről tájékozódhatnak: https://www.vmpe.org.rs/tanom/
 
Az eseményre kizárólag előzetes bejelentkezéssel tudunk résztvevőket fogadni.
 
A VMPE által szervezett TANOM Fejlesztő Program Magyarország Kormánya – Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárság támogatásával valósult meg.

A TANOM Fejlesztő Program támogatója:

Beszámoló: Suliszínház Fesztivál – kispiaci elődöntő

Huszonöt év! Negyed évszázad! Az ember szinte beleborzong az örömbe, amikor tudatosul benne, hogy a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete Erzsébetlakon megalakult anyanyelvápolási formációja, amely idővel a Suliszínház nevet vette fel, minden nehézség, gátló körülmény ellenére már ilyen hosszú ideje létezik. Él és virul.

Március 19-én a kispiaci, gyönyörűen felújított Kultúrotthon fényárban úszó színháztermében megtartották az immár XXV. Vajdasági Suliszínház Fesztivál első idei elődöntőjét, amelyben a kisszínészek remekelhettek. Fő szervezője ezúttal is a VMPE volt, az idei fesztivál szervezője pedig Kávai Bózsó Ildikó magyartanárnő.

Ezúttal négy diákszínjátszó együttes kisszínészei mutatkoztak be: a kispiaci általános iskola alsós és felsős csapata, valamint a csantavéri Gömbvillámok és az oromhegyesi Arany János Általános Iskola felsősei.

A kispiaci általános iskola Pillangók nevű alsós csapata a Szerelmi bánat című jelenetet mutatta be, Csőke Melinda tanárnő felkészítésében. A dinamikus, humortól pezsgő, csupa ötlet kis jelenet azt mutatja be számtalan változatban, hogy a tökélyre törekvő, minden változattal elégedetlen rendező hogyan instruálja a kis színészeit, hogy a szerelmi bánatában halni készülő lányka, az édesanyja, az orvos, a mentők, a „filmesek” stb. minél élethűbben játsszák el a készülő „hátborzongató kisfilmet”. A közönség végigkacagta a remekül megrendezett „forgatás” újabbnál újabb baklövéssel végződő kísérleteit, a bírálóbizottság pedig – Gregus Zalán színművész, Mácsai Mónika drámajáték-vezető és Jódal Rózsa író – végül az anyát alakító Kis Kovács Lilient részesítette színészi díjban.

A kispiaci általános iskola Szikra Kör nevű felsős csapata Színek és árnyak címmel egy versválogatással lépett fel, Kávai Bózsó Ildikó tanárnő felkészítésében. Az értő, kiváló versválogatás a mai tizenévesek legégetőbb gondjaiba, életbe vágónak érzett kérdéseibe, tulajdonképpen mélylélekvizsgálatába, önelemzésébe, tépelődéseibe ad elgondolkodtató betekintést. Őket kiváló, nagyon is testhezálló témaválasztásukért és aprólékosan kidolgozott, mélyen átérzett összjátékukért jutalmazták.

A csantavéri általános iskola hangzatos, Gömbvillámok nevű színjátszó csoportja Vukelity Csilla tanárnő Szerelmes lettem… baj van? című jelenetét mutatta be a szerző saját felkészítésében. A fiúk és a lányok nem egészen „egy húron pendülő”, olykor mégis közös szerelmi és egyéb gondjaiba ad betekintést. A lányok egyik „forradalmi” ötlete például, hogy a tanárok helyesebben tennék, ha nem az állatkertbe, hanem a plázába kísérnék el az osztályukat. Legyenek már egy kissé modernebbek, nevelési elveik pedig korszerűbbek. A zsűri két szereplőjüket, Vukelity Lizát és Hajdú Helénát jutalmazta színészi játékáért.

Az oromhegyesi Arany János Általános Iskola Szín-ARCOK nevű színjátszó csoportja Bicskei Angéla és Bálint Ágota tanárnők felkészítésében egy részletet mutatott be Arany János Toldijából. A zsűri el volt ragadtatva az ötlettől, hogy választásuk a tananyagként is szereplő Toldira esett, s azt ilyen ötletes dramatizációban, a korszerű rendezési elveket szem előtt tartva, pergő, a humort sem nélkülöző, lenyűgöző, látványos játékkal mutatta be. Őket a tananyag népszerűsítéséért díjazták, címszereplőjüket, a Toldit lezser természetességgel alakító Lékó Balázs Zétényt pedig színészi játékáért jutalmazták.

Külön kellemes meglepetést okozott, hogy a közönség olyan lelkesen fogadott minden előadást, a zsűri pedig olyan jónak találta őket, hogy ezúttal – mind a négy előadást továbbjutásra, a májusban sorra kerülő gálaműsoron való fellépésre, azaz újabb megmérettetésre találta érdemesnek!

A kispiaci első elődöntő tehát teljes sikerrel ért véget. Következik az anyanyelvápolók hamarosan megrendezésre kerülő csonoplyai és muzslyai elődöntője.

Írta: Jódal Rózsa zsűritag és író a Magyar Szónak
Fotók: Lukács Áron