A pedagógus helye a társadalomban

2017. október 7.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által október 7-én ismét megszervezésre került a TANOM továbbképzés. Elsőként mgr. Viola Lujza tartotta meg anyanyelv-ápolási előadását, majd dr. Duró Zsuzsanna pedagógus és gyermekpszichológus beszélt a pedagógusok helyéről és szerepéről a társadalomban.

Bevezetőként a pedagógiát mint hivatást ismertette, hogy mivel is áll szemben az, aki erre a pályára szándékozik lépni. Előadása könnyed hangvételéből adódóan interaktív jellegű volt a kezdetektől fogva. A hallgatóságot könnyedén vonta be az előadás menetébe és mintegy diskurzus alakult ki a pedagógia előnyeiről és hátrányairól. Konkrét példák hangzottak el melyek mind a szakma előnyeit, mind hátrányait jól szemléltették. Az előadás folyamán e hátrányokra, vagy inkább nehézségekre igyekeztek megoldást találni tapasztalati ismereteik alapján úgy a résztvevők, mint az előadó is.

Az idők folyamán az oktatás célja és a pedagógus szerepe is változott a társadalomban, de egy valami állandó maradt: a pedagógus referenciaszemély. Tudnia kell megteremteni azt a demokratikus környezetet egy osztály- vagy csoportteremben, amelyben a különböző személyiségű diákok egyaránt meg tudják találni a módját, hogy érvényesülni és fejlődni tudjanak, legyen szó introvertált vagy extrovertált személyről. Mire van szüksége ma egy pedagógusnak az önmegvalósításhoz és mire van szüksége egy diáknak ugyanezen cél eléréséhez? Hogyan tudja a pedagógus a diákot hozzásegíteni ahhoz, hogy meg tudja valósítani céljait? Az előadó mindezt Maslow piramiselméletén keresztül ismertette közönségével.

Az előadás folyamán elhangzottak különböző tanácsok, ahhoz, hogy hogyan tudja egy pedagógus motiválni a diákokat, hogyan kezeljen különböző konfliktushelyzeteket, hogyan tartsa meg tekintélyét a diákokkal szemben.

A résztvevők két szakmai önismereti tesztet is kitöltöttek, mely által saját szakmai hozzáállásukat, személyiségüket tudják fejleszteni.

Juhász Judit

Fotó: Kraszulyák Zalán